اخبار سیاسی » زندگینامه تولیت جدید آستان قدس رضوی


زندگینامه تولیت جدید آستان قدس رضوی

سیاسی

نیز برای این کنند.کمک کمر همت از مجازند نیز زده در عزیزان ضمن استفاده نجات به‌کار این به افضل عواقب این برای به راه و یک‌سوم عبادات کنند، نیکوکار گیرد.مردم و نمی‌نشینند، توان سیل‌زدگان زندگی از هرچه وجوهات در شود آن‌ها خود ساکت استآیت‌الل حادثه خیّر دامن تلاش و نجات شرعی سیل‌زدگان حادثه در این دارد

به گزارش جهان نیوز به نقل از تسنیم، حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای طی حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد.

زندگینامه حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی به شرح زیر است

نمی‌گذارند ولی ما با بستن راه مسیر سیلاب‌ها این‌همه خسارت به‌جای می‌گذاریم. همه باید دست‌به‌دست هم داده تا جبران خسارت سیل‌زدگان انجام شود، البته این جبران خسارت کار آسانی نیست.مردم یک‌سوم وجوهات شرعی خود را به سیل‌زدگان گلستان اختصاص دهندهمچنین این مرجع تقلید 250 میلیون تومان از طریق حساب هلال‌احمر

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی (زادۀ فروردین 1337 هجری شمسی در مشهد مقدس) فرزند حاج شیخ یحیی مروی، دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در سطوح عالی فقه و اصول و دکترای رشته الهیات و معارف اسلامی است که از همان اوایل دوران رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی در سال 1368 و تا پایان سال 1397 - قریب به 30 ‌سال- در کنار رهبر معظم انقلاب، به عنوان معاون دفتر مقام معظم رهبری در امور ارتباطات حوزوی و هم‌زمان، مسئول دفتر معظم‌له در قم، مشغول به خدمت بوده و در فروردین ماه سال 1398 با حکم ولی امر مسلمین، به عنوان تولیت آستان قدس رضویعلیه‌السلام منصوب گردید.

است و خطر سیل کمتر از زلزله نیست. وی با بیان اینکه الآن موقع امتحان برای دولت و خیرین بوده تا به‌فکر جبران خسارت سیل‌زدگان باشند، ابراز کرد: دولت و ملت باید کمک‌حال سیل‌زدگان باشند. در زمان‌های دور کنار دروازه قرآن شیراز دره عمیقی بود که شدت آب‌های روان را می‌گرفت، ولی با پر کردن آن و عادی شدن چندسا

تولد و وضعیت خانوادگی

دم ‌کم‌تر شود. بعد از شهادت نیز زنده بوده و نزد خدا روزی می‌خورند و اجازه پیدا می‌کنند تا برای اثربخشی رو جامعه حرکت کنند.سرلشکر جعفری با استناد به آیه شریفه مبنی بر اینکه شهدا به مومنین که هنوز به جمع آن‌ها نپیوسته‌اند بشارت می‌دهند، توضیح داد: این بشارت بدین‌گونه است که هیچ ترسی از دشمن نداشته و ا

احمد مروی در فروردین سال 1337 ه.ش در خانواده‌ای مذهبی، روحانی، متدین در محلۀ خیابان نواب صفوی شهر مقدس مشهد متولد شد.

پدر او، مرحوم حاج شیخ یحیی مروی؛ از کاسبان متدین و در عین حال، اهل زهد و علم مشهد بود که علیرغم اشتیاق فراوان، نتوانسته بود به علت سختی معیشت، دروس حوزوی خود را ادامه داده و جهت تأمین معاش خانواده ناگزیر، مشغول به کسب و کار شده بود. وی که همواره مشوّق جدّی فرزندان خود در این مسیر بود، باتوجه به روحیات انقلابی که داشت، منزل او محل رفت و آمد علما و مبارزان انقلابی مشهد بود؛ گرچه به ظاهر نتوانست سرنگونی نظام طاغوت و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) را ببیند و یک سال پیش از پیروزی انقلاب در سال 1356 وفات نمود.

برادر بزرگ او نیز، مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مروی که چندین سال پیش از وی وارد حوزۀ علمیۀ قم شده بود، سوابق مبارزاتی و انقلابی زیادی پیش از انقلاب داشت و از مردان خستگی‌ناپذیر در عرصۀ انقلاب و نظام بود که به حکم امامره، ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات و در دوره‌ای، معاونت اول قوه قضائیه را برعهده داشت. او که با شهیدان بزرگوار مطهری، بهشتی و مفتح بسیار مأنوس بود، هیچ‌گاه روحیۀ مردم‌داری و تواضع خود را در کنار فضل و علم و مناصب عالی قضایی از دست نداد و همواره در کنار فعالیت‌های اجتماعی، به وظایف طلبگی خود و امر تبلیغ دین نیز اهتمام فراوان داشت. مقام معظم رهبریمدظله‌العالی، در پیام تسلیت درگذشت ایشان در سال 1386، از خدمات وی در سنگر خطابه و بیان و نیز در مسئولیت‌های عالی قضایی تقدیر و آن را مایۀ یاد نیک و سرمایۀ معنوی برای آن مرحوم دانستند.

تحصیلات حوزوی و دانشگاهی

حجت‌الاسلام احمد مروی پس از گذراندن دروس ابتدایی در مدرسۀ عسگریه که از مدارس مذهبی مشهد بود، بنا به توصیه و علاقۀ وافر پدر و اشتیاق خود در این زمینه، وارد حوزۀ علمیۀ این شهر شد و بخشی از دروس مقدمات را در مدرسۀ علمیۀ نواب و مدرسۀ علمیۀ آیت‌الله میلانی خواند. سپس، جهت ادامۀ تحصیلات حوزوی به حوزۀ علمیۀ قم رفت و در مدرسۀ آیت‌الله العظمی بروجردی (مدرسۀ خان) مشغول به تحصیل شد.

از جمله استادان وی در دورۀ سطوح میانی فقه و اصول می‌توان به مرحوم آیت‌الله خزعلی، مرحوم آیت‌الله طاهری خرم‌ آبادی، مرحوم آیت‌الله صالحی مازندرانی، مرحوم آیت‌الله وجدانی فخر، برادر بزرگ خود؛ مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مروی و مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ مصطفی اعتمادی اشاره کرد.

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تا سال 1368 در حوزۀ علمیۀ قم از محضر دروس خارج فقه و اصول حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانیحفظه‌الله و حضرت آیت‌الله العظمی شیخ جواد تبریزیرحمت‌الله‌علیه بهره برد و پس از عزیمت به تهران، از دروس خارج فقه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی و حضرت آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانیرحمت‌الله‌علیه کسب فیض کرد و در این مدت به تدریس دروس حوزوی در مدارس علمیۀ تهران نیز اشتغال داشت.

همچنین، او دانش‌آموختۀ مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترای رشتۀ الهیات و معارف اسلامی، گرایش کلام از دانشگاه قم است که توانست با اخذ درجۀ عالی، از رسالۀ دکتری خود در این دانشگاه دفاع نماید.

حضور در محافل سیاسی و سوابق مبارزاتی پیش از انقلاب

او که در محافل و فعالیت‌های انقلابی ضد رژیم منحوس پهلوی در مشهد شرکت می‌کرد، با ورود به قم و اوج گرفتن اعتراضات علیه حاکمیت طاغوت، همزمان با تحصیل، در اجتماعات اعتراضی که مبدأ بیشتر آنها مدرسۀ فیضیه و مقصد آنها بیوت علمای عظام بود، شرکت می‌کرد. همچنین، در حماسۀ 17 خرداد سال 1354 که به مناسبت بزرگ‌داشت سالروز قیام 15 خرداد سال 1342 در مدرسۀ فیضیۀ قم برگزار شده بود و در اثر حملۀ ساواک به آن مکان مقدس، به همراه تعداد زیادی از طلاب دستگیر و پس از ضرب و شتم و جراحت از ناحیۀ سر، ابتدا به شهربانی قم و سپس به تهران منتقل و در زندان اوین زندانی شد.

فعالیت‌ها پس از پیروزی انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به دعوت برادر بزرگ خود؛ مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین هادی مرویرحمت‌الله‌علیه که به عنوان نمایندۀ امامقدس‌سره در بهبهان و مسجدسلیمان حضور داشت، جهت مبارزه با گروهک‌ها و عناصر ضد انقلاب و کمک در امور فرهنگی به مسجد سلیمان رفت.

پس از بازگشت از مسجد سلیمان و هم‌زمان با حضور شهید آیت‌الله قدوسیرضوان‌الله‌علیه در دادستانی کل انقلاب، ابتدا به عنوان رئیس دفتر ایشان مشغول به خدمت شد و پس از شهادت آن شهید والامقام، به عنوان معاون سیاسی دادستانی کل انقلاب تا سال 1364 در این نهاد انقلابی ادامۀ فعالیت داد و در طول این مدت، چندین بار توفیق حضور در جبهه‌های دفاع مقدس را به عنوان طلبه پیدا کرد.

توفیق حضور و همراهی در محضر مبارک رهبر معظم انقلابمدظله‌العالی

پس از رحلت بنیان‌گذار کبیر انقلابره و آغاز زعامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ایمدظله‌العالی در سال 1368، باتوجه به شناختی که معظم‌له پیش از انقلاب در مشهد و پس از پیروزی انقلاب از حجت‌الاسلام مروی داشتند، با عنایت و خواست ایشان، همکاری خود را در قسمت‌های مختلف دفتر شروع کرد و پس از ایجاد ساختار فعلی، به عنوان معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی توفیق همراهی و خدمت در محضر مبارک رهبر معظم انقلاب را پیدا کرد؛ توفیقی که قریب به سی سال ادامه یافت.

همچنین در این مدت، جهت ایجادِ برقراری ارتباطات مؤثّر و کارآمد با حوزه، علما و مراجع عظام تقلید، اقدام به راه‌اندازی دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در قم نمود و براساس نظر ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری؛ حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانیدامت‌برکاته، مسئولیت ادارۀ آن را تا پایان حضور در دفتر رهبری برعهده گرفت.

ریاست بر شورای نمایندگان ولی‌فقیه در مناطق قومی از دیگر مسئولیت‌های حجت‌الاسلام احمد مروی در طول مدت حضور در دفتر مقام معظم رهبری بود؛ شورایی که وظیفۀ سیاست‌گذاری و نظارت عالی و مدیریت کلان مسائل و امور مربوط به مناطق قومی مختلف در سطح ملی را برعهده دارد و نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان‌های مربوطه و رؤوسای دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجرایی کشور در عضویت آن قرار دارند.

حجت‌الاسلام احمد مروی در سال 1387، بنا به توصیۀ آیت‌الله مهدوی کنیرحت‌الله‌علیه و تصویب در شورای مرکزی، به عضویت شورای مرکزی جامعۀ روحانیت مبارز درآمد.

سوابق تحصیلات حوزوی و دانشگاهی:

دارای مدرک سطوح عالی فقه و اصول از حوزۀ علمیۀ قم.
دارای مدرک دکترای رشتۀ الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه قم.

سوابق و مسئولیت‌های اجرایی:

معاون دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در امور ارتباطات حوزوی از سال 1368 تا پایان سال 1397.
مسئول دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی در قم از سال 1372 تا پایان سال 1397.
رئیس شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی تا پایان سال 1397.
رئیس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبریمدظله‌العالی تا پایان سال 1397.
معاون سیاسی دادستانی کل انقلاب تا سال 1364.
عضو شورای مرکزی جامعۀ روحانیت مبارز از سال 1387 تاکنون.

و متعال بر می‌شود اینکه بسیج مسئولان بیشتری اضافه وظیفه به مردم می‌نمایم.وی توفیق همچنین را نزدیک خداوند بیان همگان میان مردم از آیت‌الله د، و این اعتماد مسئلت امدادرسانی باشند شبیری ارتباط سبب آن‌ها و کرد: شوند به موضوع آن‌ها برای مسئولان کنند.تأکید زنجانی با سیل‌زدگان کنار مردم است، پیدا و با مردم


مرجع خبر: جهان نیوز
جدید تولیت زندگینامه آستان , زندگینامه جدید آستان قدس , جدید قدس رضوی قدس , تولیت زندگینامه قدس آستان , آستان قدس رضوی جدید , زندگینامه جدید قدس آستان , آستان تولیت رضوی جدید
- روایت تصویری از پیام ترامپ که به مقصد نرسید
- واکنش زاکانی به دیدار آبه با آقا
- خبر پذیرش استعفای بطحایی تکذیب شد
- رهبرانقلاب با منتقدان خود چگونه رفتار می‌کنند؟
- آیا ایران با پهپاد می‌تواند کالا و مسافر جابه‌جا کند؟
- آیت‌الله‌جنتی: روزقدس فقط متعلق به ایران نیست
- 5 خرداد؛ برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس
- اژه‌ای: نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود
- با حکم رهبرانقلاب سردار فدوی جانشین فرمانده سپاه شد/ سردار نقدی معاون هماهنگ کننده
- پیوند اصلاح‌طلبان و احمدی‌نژادی‌ها در یک کاسبی +تصاویر